מבט עירוני
סדרת צילומים מאת סתו רויטנברג

כל חיי התעניינתי באדריכלות ותמיד הייתי מסתכלת על הבניינים הסובבים אותי. האהבה לבניינים התחילה מגיל קטן, אמא שלי עוסקת בשימור מבנים והייתה לוקחת אותי לסיורים ברחבי חיפה. כך למדתי להסתכל על כל חלון, דלת, אלמנט מיוחד ולהבחין בין סגנונות בנייה שונים. מעניין אותי לחקור את הסביבה העירונית שבה אני חיה והשינויים שהעיר עוברת.

אחד השינויים היותר משמעותיים שעוברת העיר בימינו הוא תמ"א 38 - חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה. במקביל, כדי להפוך את המהלך לכדאי כלכלית, ניתנות זכויות ליזם לתוספת קומות והרחבת הבניין הקיים. מה שקורה בפועל הוא שלוקחים בניין בן 2-3 קומות ומוסיפים לו עוד 2.5 קומות.


תוך ביצוע הליכי התמ״א, לא ניכרת התחשבות במרחב הציבורי בעיר. המבנים גדלים באופן משמעותי, באופן שלרוב בעיניי אינו אסתטי והפרופורציות גורמות למבנים להיראות ״מפלצתיים״. אני נתקלת בהרבה מקרים של יחסים מוזרים בין המבנה העובר הליך תמ״א למבנים בסביבתו. לרוב נדמה שלא ניתנה הדעת של המתכנן לקונטקסט העירוני- יצירת מרחקים נכונים בין המבנה למבנים הסובבים אותו, התיחסות לאופי השכונה הקיימת ולסגנון הבניה של המבנים בסביבתו המיידית. בסוף התהליך נוצרים בניינים חדשים, הזרים מהמבנים הקיימים בשכונה ישנים. 

דרך הצילומים ניתן לצפות על הבנייה בשדרות מח"ל, קריית חיים מערבית (2017). הפרוייקט כולל 6 מבני שיכון "רכבת" (כרגע רק מבנה אחד לקראת סיום הבנייה ומחכים לתחילת העבודה על בניינים נוספים). 

סתו רויטנברג היא צלמת בוגרת המחלקה לצילום, מדיה וקולנוע, המרכז האקדמי ויצו חיפה.

Contact us at: massa.arch@gmail.com
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle